KUNGARIKET

Szwecja

FÖR SVERIGE I TIDEN

SPORT W SZWECJI

sport

Szwedzi poświęcają wiele swojego wolnego czasu na sport i ćwiczenia. W ostatnich latach nastąpił wzrost aktywności sportowej. Sport w Szwecji jest powszechny w życiu Szwedów.

Ponad 80% Szwedów aktywnie uprawia sport.

Najpopularniejsze sporty w 2021 w Szwecji to

1. Piłka nożna (607 500 trenujących)
2. Golf (538 962)
3. Lekkoatletyka (469 200)
4. Gimnastyka (265 100)
5. Unihokej (256 215)
6. Pływanie (191 100)
7. Strzelectwo (182 120)
8. Hokej na lodzie (179 654)
9. Sporty motorowe (162 250)
10. Piłka ręczna (157 980)
11. Sport jeździecki (154 067)
12. Sztuki walki (128 460)

SPORTY BARDZO SZWEDZKIE

INNEBANDY / UNIHOKEJ

Forma hokeja, która jest rozgrywana w hali sportowej. Jest to rywalizacja między dwoma drużynami, składającymi się z pięciu graczy i jednego bramkarza. Unihokej jest rozgrywany małą plastikową piłką z otworami. Zawodnicy do gry używają poliwęglanowych kijów zakończonych kompozytową blendą.

Ten sport w Szwecji jest wciąż stosunkowo nowy, został wynaleziony dopiero w 1970 roku w Göteborgu.

sport

BANDY

Jest to jeden z najpopularniejszych sportów na lodzie w Szwecji i można go opisać jako mieszankę hokeja i piłki nożnej.

Bandy jest poprzednikiem unihokeja, więc podobnie jak ten ostatni, jest również rozgrywany za pomocą okrągłej piłki, ale piłka do bandy jest znacznie cięższa niż ta, której używa się w sporcie halowym. Kije są z drewna.
Istnieje bardzo niewiele podobieństw pomiędzy bandy a hokejem na lodzie. Kiedy już pominie się fakt, że gra się na lodzie i używa się kijów, porównania się kończą, a zasady są bardziej porównywalne do tych w piłce nożnej i hokeju na trawie.

sport
sport

Fakt – Sport w Szwecji – uprawia się 250 sportów w Szwecji

Fakt – Sport w Szwecji – sportem narodowym w Szwecji jest piłka nożna

Fakty – Sport w Szwecji – najdroższym sportem do uprawiania jest hokej na lodzie

Fakty – Sport w Szwecji – najdroższym sportem w uprawianiu jest hokej na lodzie

Fakty – Sport w Szwecji – najbogatszym Szwedzkim sportowcem jest Zlatan Ibrahimovic

Sport w Szwecji

TRAV / WYŚCIGI ZAPRZĘGÓW

Trav jest jednym z największych sportów widowiskowych w Szwecji. Zawody odbywają się od Jägersro w Malmö do Boden na północy, od Årjäng w lasach Värmland do Solvalla w Sztokholmie.

W sumie, każdego roku w Szwecji odbywa się około 10 000 wyścigów. Sport ten jest ściśle związany z zakładami bukmacherskimi, których roczny obrót wynosi około 5 miliardów złotych. Szacuje się, że około 2,4 miliona osób obstawia zakłady na konie przynajmniej raz w roku, a liczba odwiedzających zawody wynosi około 600 000 osób rocznie. To sprawia, że wyścigi konne są drugim najpopularniejszym sportem w Szwecji, po piłce nożnej.

SZWEDZKIE ŚWIĘTA

 

 

FETTISDAGEN / TŁUSTY WTOREK

Nazwa FET TISDAG pochodzi od słów “tłuszcz” i “wtorek”, gdzie tłuszcz odnosi się do wszystkich tłustych potraw, które kiedyś spożywano w Tłusty Dzień. Tłusty wtorek odbywa się zawsze 47 dni przed Wielkanocą.

Na obrazku tradycyjny szwedzki Semla.

sport
Odtwórz wideo

MIDSOMMAR / NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

Midsommar to święto obchodzone przez Szwedów w weekend najbliższy nocy świętojańskiej.

Uczestnicy zbierają się w przeddzień (piątek) na otwartym, porośniętym trawą miejscu, bawią się i tańczą. Punkt centralny stanowi Słup Majowy, przybrany zielonymi gałązkami i kwiatami. Po południu odbywają się zazwyczaj najróżniejsze konkursy i gry dla dzieci, wspólne tańce wkoło słupa i tradycyjne taneczne zabawy. Później przychodzi kolej na rozrywki dorosłych. Zbierają się w ogrodzie, na werandzie lub pod markizą przyczepy kempingowej i oddają przyjemności konsumowania tradycyjnych w tym dniu potraw.

 

VALBORGMÄSSOAFTON

Valborg, to coroczne święto obchodzone w Estonii, Finlandii, Łotwie, Szwecji, Czechach, Słowenii i Niemczech 30 kwietnia lub 1 maja. Tradycja wywodzi się z przedchrześcijańskiego święta, które istniało w Niemczech, ale później zyskało nazwę od kultu świętego Valborga. Śmieci z wiosennych porządków w lasach i na polach są następnie spalane. W Szwecji zakaz palenia wprowadzany jest zazwyczaj na początku maja.

Od XV wieku dzień ten obchodzony jest na pamiątkę niemieckiego świętego Walpurgi. Walpurgia została kanonizowana w dniu 1 maja (który był wówczas obchodzony jako Dzień Walpurgi) i fakt ten wiązał jej imię z przedchrześcijańskimi germańskimi świętami wiosennymi odbywającymi się w tym dniu, które przez chrześcijaństwo były określane jako spotkania czarownic.

sport
sport

 

PÅSK / WIELKANOC

Wielkanoc w Szwecji stała się z czasem świętem świeckim. Poniżej znajdziecie szwedzkie tradycje wielkanocne.

Påskkärringar
W Wielki Czwartek dzieci pukają do drzwi przebrane za czarownice, rozdają kartki i liczą na słodycze. Nie jest jasne, kiedy ta tradycja została zapoczątkowana, ale szwedzkie dzieci noszą wielkanocne zajączki od połowy XIX wieku.

Gałązki brzozy
Na Wielkanoc wiele osób przynosi gałązki brzozy i ozdabia je kolorowymi piórkami i jajkami. Symbol wiosennej zieleni i odrodzenia, jest również związany z wjazdem Jezusa do Jerozolimy i liśćmi palmowymi rozłożonymi przed nim.

JUL / BOŻE NARODZENIE

Pierwsza niedziela Adwentu przypada na około cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem. To właśnie wtedy ludzie zapalają pierwszą świecę w adwentowym świeczniku. Jest to zawsze szczególne wydarzenie, wyczekiwane z niecierpliwością.

W telewizji od 1 do 24 grudnia emitowany jest specjalny świąteczny program kalendarzowy dla młodzieży, składający się z 24 odcinków. Służy również jako jako odliczanie do świąt.

Pod rozświetloną choinką leżą prezenty, świece świecą jasno, a na stole (po szwedzku smörgåsbord) przygotowano wszystkie klasyczne potrawy: świąteczną szynkę, kiełbasę wieprzową, mieszankę jajek i sardeli (gubbröra), sałatkę śledziową, marynowanego śledzia, domowy pasztet z wątróbek, chleb żytni o smaku brzeczki (vörtbröd), ziemniaki i specjalne danie rybne – lutfisk.

Kiedy wszyscy już się najedzą, przybywa sam Święty Mikołaj, aby życzyć zebranym wesołych świąt i rozdać prezenty.

sport

WIĘZIENNICTWO W SZWECJI

Rolą służby więziennej w Szwecji nie jest karanie. Karą sama w sobie jest pozbawienia wolności.

Więzienia w Szwecji mają charakter resocjalizacyjny i są zaprojektowane w taki sposób, aby traktować więźniów jako osoby z potrzebami psychologicznymi, o które należy zadbać. Pracownicy więzienni nie są tam tylko po to, by pilnować więzienia, ale by pełnić rolę pracownika socjalnego. Ich zadaniem jest utrzymanie równowagi pomiędzy regulacją zachowań a przygotowaniem osadzonych do powrotu do społeczeństwa.

 
 

System ten najwyraźniej działa, ponieważ od początku XXI wieku recydywa zmniejszyła się o około 10 punktów procentowych. Spośród ludzi, którzy zostali zwolnieni z więzienia lub rozpoczęli odbywanie kary w więzieniu w 1999 roku, 42 procent wróciło do odsiadki w ciągu trzech lat. Spośród ludzi, którzy byli obserwowani od 2016 roku, 30 procent wróciło do 2019 roku.

Stanowi to kontrast w stosunku do amerykańskiego systemu więziennictwa, który jest przepełniony i w którym zamyka się wielu więźniów chorych psychicznie. Prawie dwie trzecie zwolnionych więźniów popełnia przestępstwa i wraca do więzienia. Filozofia szwedzkiego systemu więziennictwa jest pozytywna, co skutkuje przekształceniem więźniów w dobrych obywateli, a nie karaniem ich, co prowadzi do ponownego popełnienia przestępstwa.

SŁUŻBA ZDROWIA

Szwecja ma jeden z najlepszych na świecie publicznych systemów opieki zdrowotnej. W wielu rankingach zajmuje czołowe miejsca pod względem wyników, sprawiedliwego traktowania pacjentów, efektywności administracji, dostępności czy samego procesu opieki.

Wyróżnia się wysokim odsetkiem lekarzy, 4,2 lekarza na 1000 obywateli, podczas gdy w Polsce przypada 2,4 lekarzy na 1000 osób. W Szwecja wyróżnia się również pod względem ponadprzeciętnymi wydatkami na opiekę zdrowotną, 11% PKB, gdy w Polsce przeznacza się około 7% PKB na służbę zdrowia.

 
 

Leki na receptę mają limit opłat, a pacjenci nigdy nie płacą więcej niż około 260 euro w okresie jednego roku. W ciągu jednego roku maksymalny koszt własny wynosi około 150 euro za wszystkie konsultacje medyczne. Jeśli dana osoba przekroczy ten limit, wszystkie inne konsultacje będą bezpłatne.

Dodatkowo, usługi medyczne są bezpłatne dla wszystkich osób poniżej 18 roku życia. Usługi zdrowotne, takie jak szczepienia, badania przesiewowe na raka i opieka nad matką, są również bezpłatne i nie wymagają współpłacenia.

Cała opieka stomatologiczna dla osób poniżej 23 roku życia jest bezpłatna.

Średnia długość życia w Szwecji wynosi 82,40 lat, gdyż w Polsce jest to 78 lat.

sport

EMERYTURA

sport

Składki na emeryturę odprowadza się także wtedy, gdy przebywa się na urlopie wychowawczym, studiuje, odbywa obowiązkową służbę, pobiera zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek chorobowy albo zasiłek za aktywność.

Część składki emerytalnej to powszechna składka emerytalna, którą płaci się poprzez podatek potrącany z pensji. Składka opłacana przez pracodawcę również przyczynia się do przyszłej emerytury. Jeśli jest się samozatrudnionym, płaci się składkę osobistą równą składce pracodawcy.

Aby zacząć zarabiać na emeryturę państwową, należy mieć roczny dochód w wysokości co najmniej 1958 euro (2022).

 

 

 
 

Emerytura gwarancyjna jest podstawowym zabezpieczeniem emerytury powszechnej dla osób, które w ciągu swojego życia uzyskiwały niewielkie dochody z pracy lub nie uzyskiwały ich wcale. Opiera się ona głównie na wysokości emerytury dochodowej i na tym, jak długo mieszka się w Szwecji, ale także na stanie cywilnym.

Ma się prawo do emerytury gwarancyjnej, jeśli zamieszkuje się w Szwecji od co najmniej trzech lat. Aby otrzymać pełną emeryturę gwarancyjną, należy mieszkać w Szwecji przez 40 lat od momentu ukończenia 16 lat do roku poprzedzającego rok, w którym nabywa się prawo do emerytury gwarancyjnej. Jeśli mieszka się w Szwecji przez krótszy okres, emerytura gwarantowana jest zmniejszana o 1/40 za każdy rok.

Maksymalna gwarantowana emerytura wynosi około 4 000 – 5 000 złotych.

sport

Zdjęcia – Sport w Szwecji

Sport w Szwecji Simon Paulin/imagebank.sweden.se
Bandy Scissorhill/wikipedia.org
Trav Lars Jakobsson/wikipedia.org

Zdjęcia – Sport w Szwecji

Semla Camilla Degerman/imagebank.sweden.se
Valborgsmässoafton Lola Akinmade Åkerström/imagebank.sweden.se
Påsk Jenny Drakenlind/Johnér/imagebank.sweden.se

Zdjęcia – Sport w Szwecji

Jul Carolina Romare/imagebank.sweden.se
Służba zdrowiaKristin Lidell/imagebank.sweden.se
Kobieta w ciąży – Simon Paulin/imagebank.sweden.se

Zdjęcia – Sport w Szwecji

EmeryturaLieselotte van der Meijs/imagebank.sweden.se

Emerytura gwarancyjnaCarolina Romare/imagebank.sweden.se

o mnie / oferta / cennik / język / tłumaczenia / zapisy / kontakt Angielski Szwedzki Norweski Włoski Zielona Góra Puppy Lucky, sport, , szwedzki fakty, faq, rodo, języki, praca w Szwecji, puppy lucky, 6th sense, ciasteczka

KONTAKT

Telefon: (+48) 500-110-401
Adres e-mail: biuro@angielski6plus.pl
Adres: Wierzbowa 5a, Jędrzychów, Zielona Góra

GODZINY ZAJĘĆ

PoniedziałekPiątek: 7:00-21:00
Sobota: 7:00-14:00
Niedziela: 7:00-12:00

NAWIGACJA

Cennik
O mnie
Oferta

FAQ
RODO
Login

SPORT W SZWECJI - JAK UCZYĆ SIĘ SZYBCIEJ

Sport w Szwecji – więcej

Sport w Szwecji – więcej

Sport w Szwecji – więcej

Sport w Szwecji - Angielski - Szwedzki - Norweski - Włoski - Zielona Góra - Jędrzychów

Professional

Kurs angielskiego o nazwie “Professional” to wyspecjalizowany program, który koncentruje się na doskonaleniu umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim w kontekście biznesowym.

Małe grupy pozwalają na bliższy kontakt z nauczycielem i skupienie się na potrzebach uczestników, zapewniając im wysoką jakość nauki.

Podobnie jak w krajach skandynawskich, kurs “Professional” kładzie duży nacisk na komunikację biznesową w języku angielskim. Uczestnicy będą mieli możliwość doskonalenia umiejętności takich jak prowadzenie prezentacji, negocjacje, pisanie oficjalnych dokumentów, oraz inne aspekty komunikacji biznesowej. Ćwiczenia i scenariusze są oparte na realistycznych sytuacjach biznesowych, które uczestnicy mogą napotkać w swojej pracy zawodowej.

Matura Rozszerzona

Ten kurs jest skierowany do uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Skupiamy się na rozwijaniu umiejętności pisania, analizy tekstów, rozumienia ze słuchu i poszerzaniu słownictwa. Małe grupy umożliwiają indywidualne podejście do każdego ucznia i skupienie na ich indywidualnych potrzebach.

Matura Podstawowa

Ten kurs jest skierowany do uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym. W małych grupach, uczniowie poznają format egzaminu, ćwiczą różnego rodzaju zadania i zdobywają umiejętności niezbędne do skutecznego napisania egzaminu.

Egzamin 8-klasisty

Ten kurs jest dedykowany uczniom, którzy w małych grupach chcą zdobyć pewność siebie i solidne przygotowanie do egzaminu 8-klasisty z języka angielskiego. Zajęcia koncentrują się na rozwijaniu umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozumienia ze słuchu, gramatyki i pisania. Nasz program kursu obejmuje praktyczne ćwiczenia egzaminacyjne, strategie testowe i praktykę mówienia, aby uczniowie czuli się pewnie i gotowi na egzamin.

Laureat

Ten zaawansowany kurs jest skierowany do osób, które już posiadają pewne umiejętności językowe i chcą osiągnąć jeszcze wyższy poziom biegłości. Zajęcia są prowadzone w małych grupach, co umożliwia intensywną praktykę językową i wymianę doświadczeń. Program kursu skupia się na rozwijaniu zaawansowanych umiejętności, takich jak płynna komunikacja, rozumienie tekstu pisanego i mówionego na poziomie zaawansowanym, a także analiza literatury i tekstów specjalistycznych.

Komunikacja

Kurs angielskiego o nazwie “Komunikacja” to intensywny program, który skupia się na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim.

Małe grupy umożliwiają bliski kontakt z nauczycielem i większą ilość czasu na indywidualną uwagę i wsparcie.

Podobnie jak w krajach skandynawskich, kurs “Komunikacja” kładzie duży nacisk na praktyczne zastosowanie języka angielskiego w komunikacji. Uczestnicy będą mieli wiele okazji do rozmów, dyskusji i różnorodnych aktywności grupowych, które wspierają naturalną komunikację w języku angielskim.

Kurs “Komunikacja” stawia sobie za cel rozwijanie płynności językowej, rozumienia ze słuchu, umiejętności wyrażania swoich myśli i poglądów oraz skutecznego porozumiewania się w języku angielskim. Poprzez różnorodne techniki, takie jak role-play, gry językowe, zadania grupowe i dyskusje, uczestnicy będą budować swoje umiejętności komunikacyjne i nabierać pewności siebie w używaniu języka angielskiego.

 

Bit-by-Bit

Kurs angielskiego o nazwie “Bit-by-Bit” odzwierciedla podejście, w którym język jest opanowywany krok po kroku, z naciskiem na budowanie solidnych podstaw.

Kameralne grupy są istotnym elementem tego kursu. Ograniczona liczba uczestników pozwala na większą interakcję, aktywność i indywidualne wsparcie. Uczestnicy mają możliwość praktykowania języka angielskiego w przyjaznym i zaufanym środowisku, co stwarza korzystne warunki dla rozwoju umiejętności komunikacyjnych.

Nacisk na komunikację, podobny do podejścia stosowanego w krajach skandynawskich, oznacza, że kurs skupia się na praktycznym wykorzystaniu języka angielskiego w codziennych sytuacjach. Uczestnicy mają możliwość rozwijania umiejętności konwersacyjnych, płynności w mówieniu, słuchania i porozumiewania się w autentycznych kontekstach.

Wsparcie szkolne

Ten kurs jest idealnym rozwiązaniem dla uczniów, którzy chcą wzmocnić swoje umiejętności językowe jako dodatkowe wsparcie w ramach programu szkolnego. W kameralnych grupach zajęcia skupiają się na rozwijaniu podstawowych umiejętności, takich jak rozumienie ze słuchu, czytanie, pisanie i mówienie. Nauczyciel dostosowuje materiały do programu nauczania szkoły ucznia, aby umożliwić spójność i pomoc w opanowaniu materiału.

Kontakt