KUNGARIKET

Szwecja

FÖR SVERIGE I TIDEN

Studia w Szwecji

JĘZYK SZWEDZKI

studia w szwecji

januari – styczeń
februari – luty
mars – marzec

Spectrum audio visualization

måndag – poniedziałek
tisdag – wtorek
onsdag – środa

hej – cześć lub dzień dobry
hej då – pa lub do widzenia
tack – dzięki lub dziękuję

Jag är liten – Ja jestem mały
Du har en bror – Masz brata
Hon vill äta – Ona chce jeść

alfabet: a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z å ä ö
Wymowa jest prosta, jeśli zna się podstawy języka angielskiego. Zobaczcie sami. door å, bad ä, bird ö

 

 

CZAS NA NAUKĘ
Z doświadczenia wiemy, że u nas uczniowie zwykle potrzebują około 3 lat nauki języka szwedzkiego, aby osiągnąć poziom rozszerzonej matury.

POKREWIEŃSTWO Z NORWESKIM
Szwecja i Norwegia leżą blisko siebie pod względem geograficznym, a ich języki są do siebie podobne. Z tego powodu osoby posługujące się językiem szwedzkim są w stanie bardzo dobrze zrozumieć język norweski.

JĘZYK SZWEDZKI W FINLANDII
Co ciekawe, szwedzki był językiem urzędowym w Finlandii, zanim stał się językiem urzędowym w Szwecji. Rząd Finlandii ogłosił go oficjalnym językiem kraju, obok fińskiego.

studia w szwecji

ŁATWA GRAMATYKA
Szwedzka gramatyka jest prosta. Dla przykładu, w czasie teraźniejszym każdy czasownik kończy się literą ‘r‘. Nie odmieniamy czasowników poprzez osoby. Zobaczcie, jakie to proste.

Jag talar, dricker, äter                     Ja mówię, piję, jem

Du talar, dricker, äter                       Ty mówisz, pijesz, jesz

Han talar, dricker, äter                     On mówi, je, pije
Hon talar, dricker, äter                     Ona mówi, je, pije
Den/Det talar, dricker, äter              Ono mówi, pije, je

Vi talar, dricker, äter                         My mówimy, pijemy, jemy
Ni talar, dricker, äter                         Ty mówicie, pijecie, jecie
De talar, dricker, äter                        Oni mówią, piją, jedzą

 

HEN
Szwedzki ma neutralny pod względem płci zaimek osobowy.

Język szwedzki ma trzy zaimki: hon (ona), han (on) i hen (zaimek osobowy neutralny płciowo). Hen jest przeznaczony jako alternatywa dla zaimków określających płeć. Postępowi Szwedzi po raz pierwszy zaproponowali użycie hen w 1966 roku.

Hen ma dwa podstawowe zastosowania: jako sposób na uniknięcie stwierdzenia preferencji do którejkolwiek z płci; lub jako sposób odnoszenia się do osób, które są agender, genderqueer lub niebinarne, lub tych, którzy odrzucają pojęcie płci binarnej z powodów ideologicznych.

SZWEDZKI SYSTEM OŚWIATY

studia w szwecji
Nauka poprzez doświadczenie

Głównym celem edukacji szkolnej w Szwecji jest rozpoznanie i rozwijanie talentów i zdolności każdego dziecka oraz nauczenie uczniów, jak wyznaczać i osiągać cele. Podczas pracy z dziećmi nauczyciel przyjmuje raczej rolę asystenta niż surowego nauczyciela ze wskaźnikiem.

Pomimo tego, że większość zajęć w szkole odbywa się w grupach, nauczyciel nigdy nie będzie chwalił jednych, a beształ innych publicznie. Wszystko, co dotyczy wyników dziecka lub jego zachowania w szkole, jest omawiane indywidualnie z dzieckiem.

Do szóstej klasy uczniowie w szwedzkich szkołach nie otrzymują żadnych ocen, aby nie przeszkadzać w indywidualnym rozwoju i nie powodować poczucia rywalizacji i stresu. W ciągu ostatnich stu lat Szwecja wypróbowała wiele systemów oceniania wiedzy.

Początki
W klasie 1-3 program nauczania w szkole opiera się na matematyce, języku szwedzkim, prowadzeniu gospodarstwa domowego, naukach społecznych i przyrodniczych. Już w wieku 7-10 lat dzieci biorą aktywny udział w lekcjach wiedzy o społeczeństwie, na których dyskutują o tym, co dzieje się na świecie, regularnie po wspólnym oglądaniu programu informacyjnego dla dzieci. Program ten nosi nazwę Lilla Aktuellt i jest emitowany codziennie w szwedzkiej telewizji. W prosty i przejrzysty sposób zapoznaje widzów z najważniejszymi wydarzeniami w Szwecji i na świecie.

Klasa 3
Od trzeciej klasy uczniowie rozpoczynają naukę języka angielskiego. Nie zawracają sobie jeszcze głowy gramatyką i zakuwaniem. Jednymi z najbardziej ulubionych zajęć są zajęcia z zakresu gospodarstwa domowego. Chłopcy i dziewczynki wspólnie uczą się szyć i robić na drutach, własnoręcznie wykonywać zabawki i nieskomplikowane sprzęty domowe, a także gotować i piec według prostych przepisów.

studia w szwecji
Rozwój samodzielności i kreatywności
Studia w Szwecji
Rola nauczyciela służy wspieraniu ucznia w rozwoju

 

Głównym celem w edukacji szkolnej w Szwecji jest rozpoznanie i rozwijanie talentów i zdolności każdego dziecka oraz nauczenie uczniów, jak wyznaczać i osiągać cele. Podczas pracy z dziećmi, nauczyciel przyjmuje raczej rolę asystenta niż surowego nauczyciela ze wskaźnikiem.

Pomimo tego, że większość zajęć w szkole odbywa się w grupach, nauczyciel nigdy nie będzie chwalił jednych, a beształ innych publicznie. Wszystko, co dotyczy wyników dziecka lub jego zachowania w szkole, jest omawiane indywidualnie z dzieckiem.

Do szóstej klasy uczniowie w szwedzkich szkołach nie otrzymują żadnych ocen, aby nie przeszkadzać w indywidualnym rozwoju i nie powodować poczucia rywalizacji i stresu. W ciągu ostatnich stu lat Szwecja wypróbowała wiele systemów oceniania wiedzy.

RELIGIA W SZWECJI

ROZDZIAŁ PAŃSTWA OD KOŚCIOŁA
Od 2000 roku Kościół Szwecji jest oddzielony od państwa. Około 58 procent ludności Szwecji należy do Kościoła Szwecji. W ostatnich latach z Kościoła odeszła rekordowa liczba Szwedów i przewiduje się dalszy spadek liczby członków.

ROLA RELIGII W CODZIENNYM ŻYCIU
Obecność religii i kościoła w życiu wielu Szwedów jest najbardziej widoczna podczas tradycyjnych rytuałów kulturowych, takich jak Lucia.

Obecność dziedzictwa religijnego w Szwecji można również dostrzec w kilku świętach chrześcijańskich, które nadal goszczą w szwedzkim kalendarzu, choć rzadko są one obchodzone z udziałem kościoła.

Jakkolwiek świecka może być współczesna Szwecja, święta Bożego Narodzenia są uroczyście obchodzone zarówno przez religijnych, jak i niereligijnych Szwedów.

Studia w Szwecji
Santa Lucia
studia w szwecji

ŚWIECCY SZWEDZI
Pomijając rytuały, Szwecja jest bardzo świeckim narodem, a Szwedzi wydają się nie dostrzegać związku między religijnością a szczęściem.

Szwecja jest jednym z najmniej religijnych krajów na świecie, obok Chin, Japonii, Estonii, Norwegii i Czech. Mniej niż jeden na pięciu Szwedów jest wierzący.

Nie wszyscy Szwedzi czują się komfortowo z czasami znaczącą kulturową rolą kościoła i wielu ludzi poszukuje alternatywnych form obrzędów. Śluby cywilne stanowią obecnie prawie jedną trzecią wszystkich ceremonii małżeńskich. Ponadto istnieją również świeckie ceremonie nadawania imion (namngivningsceremonier) niemowlętom, których celem jest świętowanie pojawienia się nowego dziecka bez religijnego podtekstu chrztu.

 

FINANSE KOŚCIOŁA
Aby pomóc w finansowaniu swojej międzynarodowej i krajowej działalności, Kościół Szwecji nakłada na swoich członków podatek (kyrkoavgift). Podatek ten wynosi obecnie średnio 1 procent dochodu członków. Do priorytetów wydatków Kościoła należy utrzymanie i renowacja 3 600 budynków kościelnych należących do niego w całej Szwecji.

Majątek Kościoła Szwecji wynosi około 47 miliardów koron szwedzkich, a jego całkowite roczne koszty wynoszą około 22 miliardów koron szwedzkich. Zgodnie z przyjętą w Szwecji praktyką przejrzystości i otwartości w organizacjach i instytucjach publicznych, opinia publiczna może zapoznać się z działalnością i finansami Kościoła.

studia w szwecji
Katedra w Lund. Powstała w 1145
studia w szwecji
Antje Jackelén

KOBIETY A KOŚCIÓŁ
W 2014 roku Antje Jackelén została pierwszą kobietą na stanowisku arcybiskupa Uppsali, który jest głównym przedstawicielem Kościoła Szwedzkiego zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. W 1960 r. w Kościele Szwedzkim wyświęcono pierwsze kobiety-kapłanów. Obecnie połowa kapłanów to kobiety.

Na temat prawa do aborcji w Szwecji nie toczy się poważna debata. Życie razem i posiadanie dzieci bez ślubu jest również społecznie akceptowalne. Kościół Szwecji często towarzyszył liberalnym zmianom społecznym, zamiast je utrudniać. Na przykład w 2009 roku Szwecja zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci, a Kościół zdecydował się w tym samym roku rozpocząć udzielanie ceremonii ślubnych osobom tej samej płci.

KLIMAT W SZWECJI

Szwecja cieszy się umiarkowanym klimatem, dzięki Golfsztromowi.

Powyżej koła podbiegunowego zima jest sroga, a temperatury spadają poniżej -30°C, podczas gdy latem temperatury tam jak i w pozostałej części kraju regularnie osiągają +20°C. Na południu kraju zima jest zazwyczaj łagodna, a średnia temperatura wynosi powyżej 0°C.

Aby opisać pogodę w Szwecji, można podzielić kraj na trzy regiony: środkową i południową Szwecję, północny wschód i północny zachód lub daleką północ.

W środkowej i południowej Szwecji zimy są krótkie i umiarkowane chłodne, a temperatury latem są podobne do tych w Polsce.

Na północnym wschodzie zimy są srogie, natomiast lata bywają zaskakująco ciepłe.

Na dalekiej północy zimy są również srogie, ze śniegiem zalegającym przez cały rok na wyniesionych terenach, a lata są krótkie i zmienne. Ponieważ Szwecja leży na wysokiej szerokości geograficznej, duża część kraju ma bardzo długie dni w lecie i bardzo długie noce w zimie.

studia w szwecji

STUDIA W SZWECJI

studia w szwecji

 

Szkolnictwo wyższe w Szwecji należy do najlepszych na świecie. Ten skandynawski kraj posiada doskonały system, który kładzie większy nacisk na naukę w grupach i samodzielne studia niż na wykłady. Wolność i odpowiedzialność to kluczowe wartości, które wspierają rozwój studentów.

Liczba międzynarodowych studentów zapisanych na szwedzkie uniwersytety i uczelnie stale rośnie, a odsetek tych, którzy są przyjmowani, przekracza połowę.

CZESNE ZA STUDIA W SZWECJI
Na szwedzkich uczelniach publicznych studenci będący obywatelami krajów UE, innych krajów nordyckich oraz Szwajcarii nie muszą płacić czesnego za studia licencjackie i magisterskie. Studia doktoranckie są bezpłatne dla wszystkich studentów zagranicznych, niezależnie od ich kraju pochodzenia.

ŚREDNIE KOSZTY UTRZYMANIA STUDENTA W SZWECJI
Koszty życia dla studentów w Szwecji są powyżej średniej europejskiej. Powinieneś liczyć się z wydatkami rzędu 700 – 1 200 EUR/miesiąc. Im większe miasto, tym drożej.

Studenci kampusu Uniwersytetu w Umeå cieszą się słonecznym jesiennym dniem nad brzegiem rzeki Ume, jednej z głównych rzek Szwecji. Ma ona około 460 km długości i przepływa przez miasto Umeå, dwunaste co do wielkości miasto w Szwecji i największe w północnej połowie kraju. Umeå jest nadmorskim miastem uniwersyteckim i ośrodkiem badawczym z dwoma uniwersytetami i ponad 39 000 studentów.

KOSZTY ZAKWATEROWANIA
Akademiki są świetne, ponieważ można w nich spotkać zarówno miejscowych, jak i zagranicznych studentów. Łatwo jest się zaprzyjaźnić i znaleźć osoby o podobnych zainteresowaniach. Ceny w akademikach wahają się między 240 – 620 EUR/miesiąc.

Drugą opcją jest wynajęcie lub współdzielenie mieszkania. Możesz zapłacić od 350 do 700 EUR/miesiąc.

studia w szwecji
Umeå University
studia w szwecji
Lund university

Laboratorium MAX IV jest krajowym laboratorium, którego gospodarzem jest Uniwersytet w Lund. Pracują w nim akceleratory wytwarzające promieniowanie rentgenowskie o bardzo wysokiej intensywności i jakości. Prawie 1000 naukowców rocznie przyjeżdża do laboratorium i wykorzystuje promienie rentgenowskie do badań naukowych, czyniąc niewidzialne widzialnym.
MAX IV ściśle współpracuje z Ideon Science Park, który jest domem dla ponad 400 firm naukowych i zawiera inkubatory dla firm rozpoczynających działalność.

KOSZTY WYŻYWIENIA
Spodziewaj się, że co miesiąc wydasz około 200 euro na jedzenie. Zależy to od twoich nawyków żywieniowych, tego, czy gotujesz, czy nie, itd.

Jedzenie w szwedzkiej restauracji kosztuje 8 – 10 euro . Trzydaniowy posiłek dla dwóch osób w przeciętnej restauracji kosztuje około 45-65 euro.

System edukacji jest skoncentrowany na uczniu, a relacje między uczniami i nauczycielami mają charakter wysoce nieformalny. Cenione są osobista inicjatywa i niezależne myślenie. Studenci są zobowiązani do odgrywania aktywnej roli i przedstawiania swoich opinii i pomysłów na wykładach, seminariach i w dyskusjach grupowych. Wiele programów polega również na ścisłej współpracować z przemysłem, oferując studentom możliwość łączenia studiów i praktyki zawodowej.

 

KOSZTY TRANSPORTU
W Szwecji około 40% korzysta z transport publicznego, aby dostać się na uczelnię i do innych miejsc w mieście. Opłaty za transport publiczny dla studentów kosztują około 40-55 euro/ miesiąc.

KOSZTY DODATKOWE
Książki i inne materiały do nauki: 80 euro/ miesiąc.
Ubezpieczenie zdrowotne: stawki zaczynają się od 30 euro/ miesiąc.

studia w szwecji
Relaks

Studia w Szwecji - Lista uniwersytetów i szkół wyższych w Szwecji w kolejności rankingu na świecie w 2022r. wraz z ilością studentów

Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Karolinska Institutet
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Lund University
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Uppsala University
stockholm university
Studia w Szwecji - Stockholm University
Bild för Handelshögskolan i Göteborg, till utbildningsbroschyrer.
Studia w Szwecji - Gothenburg University
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - KTH Royal Institute of Technology in Stokcholm
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Chalmers University of Technology
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Linköping University
Swedish University of Agricultural Sciences
Studia w Szwecji - Swedish University of Agricultural Sciences
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Uppsala University
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Örebro University

Uniwersytet Jagielloński (39 741)

501-600

Studia w Szwecji
Najwyższy w rankingu w Polsce - Uniwersytet Jagielloński
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Karlstad University
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Dalarna University
halmstad university
Studia w Szwecji - Halmstad University
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Jönköping University
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Kristianstad University
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Linneaus University
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Luleå University of Technology
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Malmö University
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Mitt University
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - Mälardalen University
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - University of Borås
Studia w Szwecji
Studia w Szwecji - University of Gävle

Zdjęcia – Studia w Szwecji

Rozwój samodzielny Astrakan/Folio/imagebank.sweden.se
Rola nauczyciela Lena Granefelt/imagebank.sweden.se
Santa Lucia Claudia Gründer/wikipedia.org

Zdjęcia – Studia w Szwecji

Katedra w Lund Per Pixel Petersson/imagebank.sweden.se
Antje Jackelen Magnus Aronson/wikipedia.org
Ranking Uniwersytetów Daniel Berger

Zdjęcia – Studia w Szwecji

Umeå University Jonatan Stålhös/imagebank.sweden.se
Lund Univeristy Per Pixel Petersson/imagebank.sweden.se
Relaks Cecilia Larsson Lantz/imagebank.se

o mnie / oferta / cennik / język / tłumaczenia / zapisy / kontakt Angielski Szwedzki Norweski Włoski Zielona Góra Puppy Lucky, sport, , szwedzki fakty, faq, rodo, języki, praca w Szwecji, puppy lucky, 6th sense, ciasteczka

KONTAKT

Telefon: (+48) 500-110-401
Adres e-mail: biuro@angielski6plus.pl
Adres: Wierzbowa 5a, Jędrzychów, Zielona Góra

GODZINY ZAJĘĆ

PoniedziałekPiątek: 7:00-21:00
Sobota: 7:00-14:00
Niedziela: 7:00-12:00

NAWIGACJA

Cennik
O mnie
Oferta

FAQ
RODO
Login

STUDIA W SZWECJI - JAK UCZYĆ SIĘ SZYBCIEJ

Studia w Szwecji - Angielski - Szwedzki - Norweski - Włoski - Zielona Góra - Jędrzychów

Professional

Kurs angielskiego o nazwie “Professional” to wyspecjalizowany program, który koncentruje się na doskonaleniu umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim w kontekście biznesowym.

Małe grupy pozwalają na bliższy kontakt z nauczycielem i skupienie się na potrzebach uczestników, zapewniając im wysoką jakość nauki.

Podobnie jak w krajach skandynawskich, kurs “Professional” kładzie duży nacisk na komunikację biznesową w języku angielskim. Uczestnicy będą mieli możliwość doskonalenia umiejętności takich jak prowadzenie prezentacji, negocjacje, pisanie oficjalnych dokumentów, oraz inne aspekty komunikacji biznesowej. Ćwiczenia i scenariusze są oparte na realistycznych sytuacjach biznesowych, które uczestnicy mogą napotkać w swojej pracy zawodowej.

Matura Rozszerzona

Ten kurs jest skierowany do uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Skupiamy się na rozwijaniu umiejętności pisania, analizy tekstów, rozumienia ze słuchu i poszerzaniu słownictwa. Małe grupy umożliwiają indywidualne podejście do każdego ucznia i skupienie na ich indywidualnych potrzebach.

Matura Podstawowa

Ten kurs jest skierowany do uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym. W małych grupach, uczniowie poznają format egzaminu, ćwiczą różnego rodzaju zadania i zdobywają umiejętności niezbędne do skutecznego napisania egzaminu.

Egzamin 8-klasisty

Ten kurs jest dedykowany uczniom, którzy w małych grupach chcą zdobyć pewność siebie i solidne przygotowanie do egzaminu 8-klasisty z języka angielskiego. Zajęcia koncentrują się na rozwijaniu umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozumienia ze słuchu, gramatyki i pisania. Nasz program kursu obejmuje praktyczne ćwiczenia egzaminacyjne, strategie testowe i praktykę mówienia, aby uczniowie czuli się pewnie i gotowi na egzamin.

Laureat

Ten zaawansowany kurs jest skierowany do osób, które już posiadają pewne umiejętności językowe i chcą osiągnąć jeszcze wyższy poziom biegłości. Zajęcia są prowadzone w małych grupach, co umożliwia intensywną praktykę językową i wymianę doświadczeń. Program kursu skupia się na rozwijaniu zaawansowanych umiejętności, takich jak płynna komunikacja, rozumienie tekstu pisanego i mówionego na poziomie zaawansowanym, a także analiza literatury i tekstów specjalistycznych.

Komunikacja

Kurs angielskiego o nazwie “Komunikacja” to intensywny program, który skupia się na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim.

Małe grupy umożliwiają bliski kontakt z nauczycielem i większą ilość czasu na indywidualną uwagę i wsparcie.

Podobnie jak w krajach skandynawskich, kurs “Komunikacja” kładzie duży nacisk na praktyczne zastosowanie języka angielskiego w komunikacji. Uczestnicy będą mieli wiele okazji do rozmów, dyskusji i różnorodnych aktywności grupowych, które wspierają naturalną komunikację w języku angielskim.

Kurs “Komunikacja” stawia sobie za cel rozwijanie płynności językowej, rozumienia ze słuchu, umiejętności wyrażania swoich myśli i poglądów oraz skutecznego porozumiewania się w języku angielskim. Poprzez różnorodne techniki, takie jak role-play, gry językowe, zadania grupowe i dyskusje, uczestnicy będą budować swoje umiejętności komunikacyjne i nabierać pewności siebie w używaniu języka angielskiego.

 

Bit-by-Bit

Kurs angielskiego o nazwie “Bit-by-Bit” odzwierciedla podejście, w którym język jest opanowywany krok po kroku, z naciskiem na budowanie solidnych podstaw.

Kameralne grupy są istotnym elementem tego kursu. Ograniczona liczba uczestników pozwala na większą interakcję, aktywność i indywidualne wsparcie. Uczestnicy mają możliwość praktykowania języka angielskiego w przyjaznym i zaufanym środowisku, co stwarza korzystne warunki dla rozwoju umiejętności komunikacyjnych.

Nacisk na komunikację, podobny do podejścia stosowanego w krajach skandynawskich, oznacza, że kurs skupia się na praktycznym wykorzystaniu języka angielskiego w codziennych sytuacjach. Uczestnicy mają możliwość rozwijania umiejętności konwersacyjnych, płynności w mówieniu, słuchania i porozumiewania się w autentycznych kontekstach.

Wsparcie szkolne

Ten kurs jest idealnym rozwiązaniem dla uczniów, którzy chcą wzmocnić swoje umiejętności językowe jako dodatkowe wsparcie w ramach programu szkolnego. W kameralnych grupach zajęcia skupiają się na rozwijaniu podstawowych umiejętności, takich jak rozumienie ze słuchu, czytanie, pisanie i mówienie. Nauczyciel dostosowuje materiały do programu nauczania szkoły ucznia, aby umożliwić spójność i pomoc w opanowaniu materiału.

Kontakt