KUNGARIKET

Szwecja

FÖR SVERIGE I TIDEN

FIKA

szwedzki
Szwedzka "fika" przy świeżo upieczonych bułeczkach cynamonowych w Waxholm bed & breakfast.

 

 

 

Fika to “przerwa na kawę i ciastko”, ale tak naprawdę jest czymś znacznie więcej.

Fika to pojęcie, stan umysłu, postawa i ważna część szwedzkiej kultury. Wielu Szwedów uważa, że znalezienie czasu na fikę każdego dnia jest niemal niezbędne. To czas dla przyjaciół i kolegów z pracy na wspólną filiżankę kawy (lub herbaty) i małe co nieco.

Fika to rytuał. Nawet potężna fabryka Volvo zatrzymuje się na fikę. Wszyscy Szwedzi uważają, że ważne jest, aby znaleźć czas na zrobinie sobie przerwy na spotkanie towarzyskie. To odświeża umysł i wzmacnia relacje. Ma to też sens z punktu widzenia biznesu: firmy mają lepsze zespoły i są bardziej wydajne tam, gdzie fika jest zinstytucjonalizowana.

Słowo fika wywodzi się od XIX-wiecznego slangowego słowa oznaczającego kawę: kaffi. Odwróć słowo kaffi, a otrzymasz fika.
Pamiętaj, żeby zarezerwować sobie czas na fikę.

szwedzki
szwedzka przerwa na kawę

SZWEDZKA TWÓRCZOŚĆ MUZYCZNA

szwedzki
Abba

ABBA, Avicii, Roxette, Robyn, Zara Larsson, Måns Zelmerlöw i mnóstwo innych czołowych artystów i producentów muzycznych. Dlaczego Szwecja od wielu lat rządzi na światowej scenie muzycznej?

WYCHOWANIE
Jeśli zastanawiacie się, dlaczego Szwecja produkuje tak wspaniałych artystów, warto przyjrzeć się, jak wychowywane
są szwedzkie dzieci, zwłaszcza w sferze muzyki. Miejskie,
nieobowiązkowe szkoły muzyczne, są od lat 70. niezwykle popularne.
Sukcesy takich artystów jak ABBA dały młodym szwedzkim muzykom pewność,
że mimo iż Szwecja jest małym krajem, wciąż może mieć duży wpływ na międzynarodową scenę muzyczną.

CHÓRY
Szwecja jest krajem o największej liczbie chórów
na mieszkańca na całym świecie. Silna szwedzka tradycja chóralna
wywodzi się z głęboko zakorzenionej kultury śpiewania pieśni ludowych.

DOCHODY
Dobrze rozwinięty system społeczny sprawia, że ludzie mogą tworzyć muzykę, nawet jeśli nie mają dużych dochodów.

SZWEDZI ZA SCENĄ
Za wieloma przebojowymi piosenkami pop stoją szwedzcy autorzy i producenci. Wśród nich jest autor tekstów i producent Max Martin, który napisał chwytliwe popowe kawałki dla Britney Spears, Taylor Swift, Katy Perry, Pink, Ushera, Backstreet Boys i ‘N Sync. Producent Shellback, znalazł się na szczycie listy Billboardu w 2012 roku jako producent nr 1 i pisał dla Maroon 5. Jest też RedOne, który pisał dla Nicki Minaj, Lady Gagi, Pitbulla i One Direction. A to zaledwie trzej szwedzcy producenci.

TECHNOLOGIA
Szwedzi lubią się dzielić swoją twórczością. Spotify jest współczesnym cyfrowym odpowiednikiem “poczty pantoflowej”. Założony w 2006 roku przez dwóch Szwedów, pozwala użytkownikom na swobodne słuchanie i udostępnianie milionów piosenek.

szwedzki
Roxette

Poniżej niektóre utwory stworzone przez Szwedów

szwedzki
Play Video about szwedzki
szwedzki
Play Video about szwedzki

PRZYRODA W SZWECJI

szwedzki
Djurgården, Sztokholm

Djurgården jest częścią Królewskiego Narodowego Parku Miejskiego, znanego również jako Ekopark. Jest to pierwszy narodowy park miejski na świecie i obejmuje 27 km2 atrakcji przyrodniczych i kulturowych.

Kiedy myślimy o Szwecji, wyobrażamy sobie kraj wędrowców. Ma to sens, jeśli weźmie się pod uwagę, że połowa kraju to lasy. Znajdziemy tu również ponad 100 000 jezior i 24 000 wysp, więc jest to raj dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu.

POWIERZCHNIA
Pod względem powierzchni Szwecja jest czwartym największym krajem w Unii Europejskiej. 44% większa od Polski.

Kanały wodne w Sztokholmie są nie tylko piękne, ale również tak czyste i przejrzyste, że można się w nich kąpać w samym środku miasta.

ALLEMANSRÄTTEN
To jest Prawo Dostępu Publicznego. W Szwecji, masz prawo chodzić, jeździć na rowerze, jeździć konno, na nartach i biwakować na każdym terenie z wyjątkiem prywatnych ogrodów. Nazywamy to Wolnością do Wędrowania.

Szwedzkie prawo publicznego dostępu nosi nazwę “allemansrätten” i daje każdemu prawo do korzystania ze szwedzkich terenów otwartych, w tym prawo do zbierania grzybów, ziół i jagód. Z prawem tym wiążą się również obowiązki – ostrożne traktowanie flory i fauny oraz własności innych osób. Można to streścić w haśle “nie przeszkadzaj, nie niszcz“.

szwedzki
Sztokholm

 

 

RECYKLING
Szwecja importuje śmieci z innych krajów. Import śmieci to dobry interes dla Szwecji. Mniej niż 1% szwedzkich odpadów trafia na wysypiska, a reszta jest w proporcji 50/50 poddawana recyklingowi i odzyskiwaniu energii.

Szwecja to wspaniały kraj, jeśli interesujesz się przyrodą. Znaczna część krajobrazu zdominowana jest przez lasy, jeziora i łąki. Dzięki obowiązującemu w Szwecji prawu publicznego dostępu do przyrody, prawie każdy z tych obszarów jest dostępny.

SZWEDZKA LITERATURA

Jest wielu znanych szwedzkich pisarzy. Na początku XX wieku w literaturze szwedzkiej prym wiedli Selma Lagerlöf i August Strindberg. Selma była pierwszą kobietą, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla.

Astrid Lindgren jest uznawana za jedną z najbardziej poczytnych autorek dla dzieci na świecie. Była aktywna w pisaniu aż do 85 roku życia. Jej słynne opowiadania to Pippi Pończoszanka, Karlsson na dachu i seria książek Dzieci z Bullerbyn.

Henning Mankell jest uznanym autorem kryminałów i książek dla dzieci. W jego najbardziej znanej serii kryminalnej występuje fikcyjna postać inspektora Kurta Wallandera.

Karl Artur Vilhelm Mober jest autorem Emigrantów, serii książek często uznawanej za jedną z najlepszych pozycji ze Szwecji.

Kryminały współczesnych szwedzkich autorów osiągnęły poziom światowych bestsellerów. Stieg Larsson w 2008 roku był drugim najlepiej sprzedającym się autorem na świecie.

Pippi

SZWEDZKA TECHNOLOGIA

szwedzki
Nobel

 

Szwecja ma największą liczbę patentów na mieszkańca w Europie. W odróżnieniu od Polski, szwedzki system oświaty kształci indywidualizm i twórczość.

Szwedzkich innowatorów i innowacji jest naprawdę dużo, a niektóre z nich to:
rozrusznik serca                    trzypunktowy pas bezpieczeństwa
GPS                                         Tetra Pak
płaski ekran                           ultradźwięki
zapałki                                    dynamit
zamek błyskawiczny            łożysko kulkowe
bluetooth                               śruba napędowa

Szwecja ma długą tradycję innowacji, napędzaną przez wysokiej jakości system edukacji wraz z silnymi programami rządowymi. W ostatnich latach potęgami na świecie stały się szwedzkie aplikacje takie jak Skype, Spotify, Minecraft za którymi stoją zwykli Szwedzi. Firmy są dziś warte setki miliardów dolarów, a tylko jedna z branż.

 

Szwecja przeszła długą drogę w dziedzinie badań i działań związanych z badaniem przestrzeni kosmicznej. Setki rakiet sondujących i balonów stratosferycznych zostało wystrzelonych z Esrange, Europejskiej Bazy Rakiet Kosmicznych i Sondażowych. Baza ta, należąca do Szwedzkiej Korporacji Kosmicznej (SSC), znajduje się w pobliżu Kiruny w północnej Szwecji. Esrange to także największa na świecie cywilna stacja naziemna dla satelitów oraz największy w Europie lądowy poligon doświadczalny dla pojazdów kosmicznych.

SSC wystrzeliwuje rakiety sondujące i balony wysokościowe do badań w dziedzinie mikrograwitacji, astrofizyki, astronomii i badań atmosfery.

szwedzki
Esrange

Zdjęcia – Język Szwedzki

Szwedzka “fika” Anna Hållams-imagebank.sweden.se
Szwedzka przerwa Lieselotte van der Meijs/imagebank.sweden.se
Abba Graham C99 (schnappi)/wikipedia.org

Zdjęcia – Język Szwedzki

Roxette Colinvdbel/wikimedia.org
Djurgården Ola Ericson/imagebank.sweden.se
Sztokholm Tove Freiij/imagebank.sweden.se

Zdjęcia – Język Szwedzki

Recykling Ola Ericson/imagebank.sweden.se
Pippi Albin Olsson/wikipedia.org
Sztokholm Jonathunder/wikipedia.org

Zdjęcia – Język Szwedzki

Esrange NASA/wikipedia.org

 

o mnie / oferta / cennik / język / tłumaczenia / zapisy / kontakt Angielski Szwedzki Norweski Włoski Zielona Góra Puppy Lucky, sport, , szwedzki fakty, faq, rodo, języki, praca w Szwecji, puppy lucky, 6th sense, ciasteczka

KONTAKT

Telefon: (+48) 500-110-401
Adres e-mail: biuro@angielski6plus.pl
Adres: Wierzbowa 5a, Jędrzychów, Zielona Góra

GODZINY ZAJĘĆ

PoniedziałekPiątek: 7:00-21:00
Sobota: 7:00-14:00
Niedziela: 7:00-12:00

NAWIGACJA

Cennik
O mnie
Oferta

FAQ
RODO
Login

JĘZYK SZWEDZKI - JAK UCZYĆ SIĘ SZYBCIEJ

Język Szwedzki - Angielski - Szwedzki - Norweski - Włoski - Zielona Góra - Jędrzychów

Kontakt